Karinių naujienų svetainė Ginklai.net

Paieška


Grįžti

APS (povandeninis automatas)

Parašė:
2003.07.21 00:00

   

SEAL padalinys(JAV), COMSUBIN komanda (Italija), SBSspecialioji divizija (DB), K padalinys (Vokietija), SSGN grupė (Pakistanas) – tai tik keletošalių armijų kovinių plaukikų daliniai. Tai bene universaliausi koviniai daliniai atliekantisoperacijas vandenyje ir sausumoje. Londono strateginių studijų instituto duomenimis geriausiuskovinių plaukikų dalinius turi DB, Izraelis, Vokietija, Iranas, Olandija, Pakistanas, JAV,Prancūzija ir Rusija. Ir visgi ne specialistai apie kovinių plaukikų atliekamą vaidmenį žinolabai mažai, o tai, kas pasirodo žiniasklaidos priemonėse dažniausiai atskleidžia tik dalįtiesos.

Kovinių plaukikų istorija prasidėjo labai seniai, kai Viduržemio jūros piratai siųsdavogeriausius savo plaukikus, kad šie tyliai patektų į puolamą laivą ir neutralizuotų jovadovybę. Vėliau koviniai plaukikai buvo pradėti ruošti Italijos kariuomenėje, o po to ir kitųšalių kariuomenėse. Koviniai plaukikai atlikinėjo įvairias užduotis, daugiausiai sabotažo.Kaip pavyzdys minėtina operacija Angoloje Hamibe uoste 1986, kai dešimt sprogimų apgadino du tenstovėjusius Sovietų laivus, nuskandino šilumlaivį “Havana”. Taip pat operacijos metu buvosunaikintos elektros perdavimo linijos ir kuro bazė. Visą šią operaciją įvykdė trys negausioskovinių plaukikų komandos.

Tarptautinėje ginklų parodoje IDEX-93, vykusioje Jungtinių Arabų Emyratų sostinėjeAbu-Dabyje Rusijos ekspozicijoje didžiausio dėmesio sulaukė ginklai skirti koviniams plaukikamsir ginklai skirti jiems sulaikyti. Bene didžiausio dėmesio iš ginklų skirtų koviniamsplaukikams sulaukė APS (povandeninis automatas).

APS buvo sukurtas per šaltąjį karą ir buvo skirtas Rusijos specialiųjų pajėgų koviniamsplaukikams. Šio automato prireikė, nes koviniai plaukikai ginkluoti standartiniu automatunegalėjo apsiginti po vandeniu, kadangi įprastinės kulkos vandenyje yra nestabilios irneefektyvios. Taip pat ginklai skirti naudoti po vandeniu yra neefektyvūs sausumoje, todėl buvosukurtas automatas galintis šaudyti po vandeniu ir sausumoje – APS.

APS yra išoriškai panašus į Kalašnikovo automatą, tik su didesne dėtuve, į kuria telpa26 šoviniai.. Šis automatas turi atlenkiamą buožę, kas yra labai patogu mažose patalpose.

Automato veikimas pagrįstas parako duju nuvedimo iš vamzdžio kanalo principu. Dujos šūviometu nuvedamos į dujų kamerą, kur jos tiesiogiai veikia stūmoklį, sujungtą su spynos rėmu. Pošūvio dalis parako dujų, kulkos galinei daliai praėjus pro dujų kameros skylutę, įsiveržiaį dujų kamerą, stumdamos stūmoklį ir kartu su juo spynos rėmą su spyna į galinę padėtį.Vamzdžio užsklendimas vykdomas spynos pasisukimu aplink ašį į dešinę ir užsikabinimu užuokso. Šaudyti automatu galima trumpomis (3-5 šūviai) ir ilgomis (10 šūvių) serijomis arbapavieniais šūviais.

APS šaudo 5,56x150mm kulkomis, kurių kiekviena sveria 26 gramus. Pati kulka yra 120mm ilgiostrėlė, kurios greitis ore yra 365m/s, o vandenyje (5m gylyje) 250m/s.Tokios strėlės lėkimaspo vandeniu stabilizuojamas apie ją susidarančių sūkurių dėka. Ore jinesistabilizuoja.Efektyvus APS atstumas sausumoje yra 100m, o vandenyje priklauso nuo gylio, tačiaujo efektyvus nuotolis net pačiame skaidriausiame vandens telkinyje yra didesnis, nei matomumoribos.

Šovinių padavimas vykdomas iš dėžutės pavidalo, originalios konstrukcijos dėtuvės.Dėtuvės priekyje, įtaisyti spyruokliniai laikikliai tam, kad šoviniai neapsiverstų kulkomisaukštyn. Dėtuvės viduje yra pertvara, skirianti dvejomis eilėmis išdėstytus šovinius. Jiskirta tam, kad padavimo metu šoviniai nesusiskersuotų ir nesusikryžiuotų. Esant tokiam ilgamšoviniui tai būtina, nes kitaip automatas tampa nenuspėjamu ir dažnai stringa. Vamzdis –lygus, be graižtvų. Smogiamasis - paleidžiamasis mechanizmas sukurtas kaip atskiras mazgas irtvirtinamas prie uokso keitiklio-saugiklio pagalba. Kiekvienas automatas komplektuojasi dviemdėtuvėmis ir priedais. Ginklą sukūrę specialistai išbandė šį ginklą tiek po vandeniu, tiekant žemės.

APS sviedinys yra sukurtas taip, kad pramuštų naro kostiumą ir kaukės stiklą, kurio storisne didesnis nei 5 mm.

Šis automatas yra gaminamas Tulos ginklų gamykloje. APS neturi analogų pasaulyje.

Ginklo kūrėjai neatskleidžia ar APS kada nors buvo panaudotas prieš žmones, tačiau vienasjo kūrėjų yra pasakęs, jog Rusijos koviniai plaukikai panaudojo šį automatą praktikoje. 1989Gruodžio mėnesį prie Maltos krantų vykusio Gorbačiovo ir Bušo vyr. susitikimo saugumąužtikrinti padėjo SSSR koviniai plaukikai ginkluoti APS.

Dabar APS naudoja Rusijos koviniai plaukikai. Ginklas po vandeniu pateisino visus lūkesčius,bet sausumoje jo efektyvus nuotolis yra per mažas, būtent dėl šios priežasties buvo pradėtaskurti kitas ginklas, kuris vandenyje bus toks pat efektyvus kaip APS, o sausumoje kaip AK-74 šisginklas vadinsis ASM-DT.


Techniniai duomenys
Kalibras5,56
Ilgis
su atlenkta buože84cm
su užlenkta buože61,4cm
Plotis6,5cm
Aukštis18,7cm
Svoris
be dėtuvės2,4kg
su tuščia dėtuve2,7kg
su pilna dėtuve3,4kg
Dėtuvės talpa26šoviniai
Efektyvus nuotolis
sausumoje100m
5m gylyje30m
20m gylyje21m
40m gylyje11m

Komentarai


Komentarų nėra


Norėdami parašyti komentarą, jūs turite prisijungti.